Latest Seminars

Home / Seminar

بیماری های روانی ردیابی می شوند

یک مطالعه ژنتیکی گسترده که با کمک ابزارهای فناوری و بررسی داده های پر تعداد انجام شده، نشان داد که برخی از بیماری های روانی قابل ردیابی هستند.

گروهی از پژوهشگران موفق شدند، ارتباطات گسترده ای را بین بیماری های روانی و کدهای ژنتیکی کشف کنند.

این نتایج با کمک بررسی ژن های یک میلیون نفر به دست آمده است. برای مثال از جمله نتایج به دست آمده از طریق این بررسی ها می توان به نتایج در خصوص انواع افسردگی و اسکیزوفرنی اشاره کرد. جالب تر این که، حتی بین بیماری های روانی و دیگر مشکلات بهداشتی از جمله بیماری های قلبی نیز ارتباطاتی وجود دارد.

یک گروه بین المللی از محققان ایالات متحده آمریکا، انگلستان، چین، سنگاپور، ژاپن و استرالیا در خصوص این پروژه همکاری کرده اند. آنها اطلاعات ژنتیکی 265 هزار بیمار را بررسی کرده اند و در نهایت تشخیص داده اند که حداقل یکی از 25 اختلال مغزی رایج بین افراد با کدهای ژنتیکی آن ها مطابقت دارد.
اما افزون بر این مشکلات، پژوهشگران موفقق شدند کدهای اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر و مولتیپل اسکلروز، میگرن، صرع و سکته مغزی راه نیز ردیابی کنند.

به طور خاص، افرادی که دارای نارسایی انقباضی، اختلال وسواسی-اجباری یا اسکیزوفرنی بودند بیشترین همپوشانی ژنتیکی را با یکدیگر داشتند.برای مثال افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تمایلی آشکار برای به اشتراک گذاری ژنتیکی با افراد مبتلا به بیماری